Adsense kodları


Tepkime Isısı -2

Smf Seo Versiyon Kimyasarayi.com Forum, -- Seo entegre sistem.

Seo Arşiv Designed Smf Team
Array
kripton
Sun 24 February 2008, 01:57 pm GMT +0200
DERS PLANI

Dersin Adı : KİMYA
Ünitenin Adı : TEPKİME ISISI
Konu : Reaksiyonların yanma ısıları
         Tepkime Entalpisi
         Reaksiyon ısılarının toplanabilirliği ( Hess Yasası )
Sınıf : 10-A,B,E
Süre: 6 Ders saati
Tarih :

BÜLÜM II

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü:
?H: Tepkime entalpisi ?H0: Oluşum Entalpisi
m: kütle , c:Öz ısı , t: Sıcaklık

Güvenlik Önlemleri (Varsa):

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri:
Anlatım, tümevarım, tümden gelim, analiz, örnekleme, tartışma, soru cevap, gösteri

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça=Öğretmen--Öğrenci:
Oran Kimya 2
Zambak Kimya-2 soru bankası
Vitamin CD sunumları

Öğrenci Kazanımları / Hedef Ve Davranışları:
Hedef 1:Tepkimelerin yanma ısılarını hesaplayabilme
Hedef 2:Entalpi ve değişimini kavrayabilme
Davranışlar:
1. Tepkimelerin yanma ısılarını hesaplama.Maddelerin entalpisini açıklama
2.Tepkime entalpisini tepkime ısısına bağlı olarak açıklama.
3. Tepkime entalpisini tepkime denklemlerinde gösterme.
4.Tepkime entalpisini sıcaklık ve basınçla ilişkilendirme.
5. Maddelerin hal değişiminin tepkime entalpisi değerine etkisini açıklama.
6. Tepkime denklemini ters çevrilmesinin tepkime entalpisine etkisini açıklama.
7.Tepkime denkleminin herhangi bir katsayı ile çarpımının ya da bölümünün tepkime entalpisine etkisini açıklama
Hedef 3: Kimyasal reaksiyonların entalpiyi hess yasasına göre kavrayabilme
Davranışlar:
1. Kimyada bazı bileşiklerin aynı başlangıç maddeleri kullanarak farklı yollardan oluşabileceğini açıklama .Bunula ilgili örnekler verme.
2.Tepkimenin ısı değerinin tepkimenin izlediği yola bağlı olup olmadığını açıklama.
3.Tepkimelerde enerjinin korunduğunu açıklama.
4. Tepkime ısılarının toplanabilirliğinden yararlanılarak bilinmeyen tepkimenin entalpisini bulma.

Öğretme Öğrenme Etkinlikleri:
Sözel-Dilsel
Yazdırarak, sorarak, yorum yaptırarak, tekrar yaptırarak öğretme

Doğacı
Deney yaptırarak, tepkime ısılarının toplanabilirliğini incelemek

Sosyal-Kişiler Arası
Karşılıklı gruplar oluşturarak anlattırma, soru sorma, yarışma

Mantıksal Matematiksel
Sayıları kullanma, kavramlar arası ilişkiler kurma, benzetme, sonuca bağlama

Bireysel-öze dönük
Bireyin ruh haline, niyetine, güçlü ve zayıf duygularına göre anlatım

Görsel-Uzaysal
Renkli resimler göstererek anlatma, resim çizdirme

Müziksel-Ritmik
Şiirsel anlatım, ses tonunu değiştirmek. Fon müziği kullanmak

Bedensel-Duyusal
Yüz mimiklerini, bütün beden dilini kullanmak
ÖZET: Konunun özeti ektedir.

BÖLÜM III

Ölçme Değerlendirme:

Bireysel Öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme
Konularla ilgili sürekli sözlü notuna yönelik soru-cevap
Grupla Öğrenme Etkinliklerine Yönelik Ölçme Değerlendirme
Deneylerle ilgili soru-cevap
Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrenciler ve İleri Düzeyde Öğrenme
Hızında Olan Öğrenciler İçin Ek Ölçme Değerlendirme Etkinlikleri
QUİZ

Sözlü sınav

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi : Matematiksel işlemler

BÖLÜM IV

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar:
Plan düz anlatım,soru-cevap ve anladığını kağıda dökme(Quiz) ile işlenip deneyle desteklenecektir.

Ders Öğretmeni
Vahap YILDIZ