admin
Sun 24 February 2008, 01:24 pm GMT +0200
DERS PLANI
Dersin Adı : KİMYA
Ünitenin Adı : MADDENİN YAPISI
Konu : Bağlar: Atomları bir arada tutan kuvvet
İyonik bağ , Kovalent bağ
Sınıf : 9-B,C,D,G,H,M
Süre : 4 Ders saati
Tarih :
BÖLÜM II
Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü:
Güvenlik Önlemleri (Varsa):
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri:
Anlatım, tümevarım, tümden gelim, analiz, örnekleme, tartışma, soru cevap, gösteri
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça=Öğretmen--Öğrenci:
Oran Kimya 1
Zambak Kimya-1 soru bankası,
Zambak Kimya-1 konu anlatım, Vitamin CD sunumları
Öğrenci Kazanımları / Hedef Ve Davranışları:
Hedef 1 : Molekül içi ve moleküller arası bağları kavrayabilme
Davranışlar:
1. Kimyasal bağın oluşum nedenlerini açıklama
2. Bağ oluşumunun değerlik elektronları ile ilgisini açıklama.
3.Atomların bağ oluşumunu Lewis yapısı ile yazma.
4.Elementlerin atom numaralarından yapacakları bağ türlerini açıklama
Hedef 2:İyonik bağın özelliklerini kavrayabilme
Davranışlar:
1. İyonik bağı ve oluşumunu yazma
2. İyonik bağların özelliklerini yazma
Hedef 3: Kovelent bağın özelliklerini kavrayabilme
Davranışlar:
1.Kovelent bağı ve oluşumunu yazma
2.Kovelent bağ çeşitlerini yazma.
Öğretme Öğrenme Etkinlikleri:
Sözel-Dilsel
Yazdırarak, sorarak, yorum yaptırarak, tekrar yaptırarak öğretme
Doğacı
Bağların oluşumunun incelenmesi
Sosyal-Kişiler Arası
Karşılıklı gruplar oluşturarak anlattırma, soru sorma, yarışma
Mantıksal Matematiksel
Sayıları kullanma, kavramlar arası ilişkiler kurma, benzetme, sonuca bağlama
Bireysel-öze dönük
Bireyin ruh haline, niyetine, güçlü ve zayıf duygularına göre anlatım
Görsel-Uzaysal
Renkli resimler göstererek anlatma, resim çizdirme
Müziksel-Ritmik
Şiirsel anlatım, ses tonunu değiştirmek. Fon müziği kullanmak
Bedensel-Duyusal
Yüz mimiklerini, bütün beden dilini kullanmak
ÖZET: Konunun özeti ektedir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme:
Bireysel Öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme
Konularla ilgili sürekli sözlü notuna yönelik soru-cevap
Grupla Öğrenme Etkinliklerine Yönelik Ölçme Değerlendirme
Deneylerle ilgili soru-cevap
Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrenciler ve İleri Düzeyde Öğrenme
Hızında Olan Öğrenciler İçin Ek Ölçme Değerlendirme Etkinlikleri
QUİZ
Sözlü sınav
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi : Matematiksel işlemler
BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar:
Plan düz anlatım,soru-cevap ve anladığını kağıda dökme(Quiz) ile işlenip deneyle desteklenecektir.
Ders Öğretmeni
Vahap YILDIZ
Dersin Adı : KİMYA
Ünitenin Adı : MADDENİN YAPISI
Konu : Bağlar: Atomları bir arada tutan kuvvet
İyonik bağ , Kovalent bağ
Sınıf : 9-B,C,D,G,H,M
Süre : 4 Ders saati
Tarih :
BÖLÜM II
Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü:
Güvenlik Önlemleri (Varsa):
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri:
Anlatım, tümevarım, tümden gelim, analiz, örnekleme, tartışma, soru cevap, gösteri
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça=Öğretmen--Öğrenci:
Oran Kimya 1
Zambak Kimya-1 soru bankası,
Zambak Kimya-1 konu anlatım, Vitamin CD sunumları
Öğrenci Kazanımları / Hedef Ve Davranışları:
Hedef 1 : Molekül içi ve moleküller arası bağları kavrayabilme
Davranışlar:
1. Kimyasal bağın oluşum nedenlerini açıklama
2. Bağ oluşumunun değerlik elektronları ile ilgisini açıklama.
3.Atomların bağ oluşumunu Lewis yapısı ile yazma.
4.Elementlerin atom numaralarından yapacakları bağ türlerini açıklama
Hedef 2:İyonik bağın özelliklerini kavrayabilme
Davranışlar:
1. İyonik bağı ve oluşumunu yazma
2. İyonik bağların özelliklerini yazma
Hedef 3: Kovelent bağın özelliklerini kavrayabilme
Davranışlar:
1.Kovelent bağı ve oluşumunu yazma
2.Kovelent bağ çeşitlerini yazma.
Öğretme Öğrenme Etkinlikleri:
Sözel-Dilsel
Yazdırarak, sorarak, yorum yaptırarak, tekrar yaptırarak öğretme
Doğacı
Bağların oluşumunun incelenmesi
Sosyal-Kişiler Arası
Karşılıklı gruplar oluşturarak anlattırma, soru sorma, yarışma
Mantıksal Matematiksel
Sayıları kullanma, kavramlar arası ilişkiler kurma, benzetme, sonuca bağlama
Bireysel-öze dönük
Bireyin ruh haline, niyetine, güçlü ve zayıf duygularına göre anlatım
Görsel-Uzaysal
Renkli resimler göstererek anlatma, resim çizdirme
Müziksel-Ritmik
Şiirsel anlatım, ses tonunu değiştirmek. Fon müziği kullanmak
Bedensel-Duyusal
Yüz mimiklerini, bütün beden dilini kullanmak
ÖZET: Konunun özeti ektedir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme:
Bireysel Öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme
Konularla ilgili sürekli sözlü notuna yönelik soru-cevap
Grupla Öğrenme Etkinliklerine Yönelik Ölçme Değerlendirme
Deneylerle ilgili soru-cevap
Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrenciler ve İleri Düzeyde Öğrenme
Hızında Olan Öğrenciler İçin Ek Ölçme Değerlendirme Etkinlikleri
QUİZ
Sözlü sınav
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi : Matematiksel işlemler
BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar:
Plan düz anlatım,soru-cevap ve anladığını kağıda dökme(Quiz) ile işlenip deneyle desteklenecektir.
Ders Öğretmeni
Vahap YILDIZ