Adsense kodları


Madde ve Özellikleri - 2

Smf Seo Versiyon Kimyasarayi.com Forum, -- Seo entegre sistem.

Seo Arşiv Designed Smf Team
Array
admin
Sun 24 February 2008, 01:34 pm GMT +0200
DERS PLANI

Dersin Adı : KİMYA
Ünitenin Adı : MADDE VE ÖZELLİKLERİ
Konu : Su ve diğer çözücüler
          Katı, sıvı ve gazların sudaki çözünürlüğü .
          Çözünürlük ile ilgili deney ve örnek çözümleri.
Sınıf : 9-B,C,D,G,H,M
Süre : 4 Ders saati
Tarih :

BÖLÜM II

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü:

Güvenlik Önlemleri (Varsa):

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri:
Anlatım, tümevarım, tümden gelim, analiz, örnekleme, tartışma, soru cevap, gösteri

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça=Öğretmen--Öğrenci:
Oran Kimya 1
Zambak Kimya-1 soru bankası,
Zambak Kimya-1 konu anlatım, Vitamin CD sunumları

Öğrenci Kazanımları / Hedef Ve Davranışları:
Hedef:1. Maddelerin birbiri içerisinde farklı oranlarda çözündüklerini kavrayabilme
Davranışlar:
1.Su içerisinde katı maddelerin farklı oranlarda çözündüğünü anlatma.
2.Su içerisinde sıvı maddelerin farklı oranlarda çözündüğünü anlatma.
3.Su içerisinde gaz maddelerin farklı oranlarda çözündüğünü anlatma.
4.Su içerisinde katı,sıvı, ve gaz maddelerin farklı oranlarda çözündüğünü anlatma.
5.Sudan başka çözücülerinde bulunduğunu açıklama.
Hedef 2: Çözünürlük ile ilgili bilgileri uygulayabilme
Davranışlar:
1.Konu ile ilgili sorular çözme
2.Konu ile ilgili deneyler yapma
Deney 1: Aynı miktar suda çeşitli katı maddelerin çözünen miktarlarının karşılaştırılması
Deney 2: Sıvıların sudaki çözünürlüklerinin araştırılması
Deney 3: Sıcaklığın çözünürlüğe etkisinin incelenmesi
Deney 4: Farklı iki katı maddenin farklı iki sıvıdaki çözünürlüklerinin incelenmesi

Öğretme Öğrenme Etkinlikleri:
Sözel-Dilsel
Yazdırarak, sorarak, yorum yaptırarak, tekrar yaptırarak öğretme

Doğacı
Deney yaptırarak, Çözünürlüğe etki eden faktörleri incelemek

Sosyal-Kişiler Arası
Karşılıklı gruplar oluşturarak anlattırma, soru sorma, yarışma

Mantıksal Matematiksel
Sayıları kullanma, kavramlar arası ilişkiler kurma, benzetme, sonuca bağlama

Bireysel-öze dönük
Bireyin ruh haline, niyetine, güçlü ve zayıf duygularına göre anlatım

Görsel-Uzaysal
Renkli resimler göstererek anlatma, resim çizdirme

Müziksel-Ritmik
Şiirsel anlatım, ses tonunu değiştirmek. Fon müziği kullanmak

Bedensel-Duyusal
Yüz mimiklerini, bütün beden dilini kullanmak

ÖZET: Konunun özeti ektedir.

BÖLÜM III

Ölçme Değerlendirme:

Bireysel Öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme
Konularla ilgili sürekli sözlü notuna yönelik soru-cevap
Grupla Öğrenme Etkinliklerine Yönelik Ölçme Değerlendirme
Deneylerle ilgili soru-cevap
Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrenciler ve İleri Düzeyde Öğrenme
Hızında Olan Öğrenciler İçin Ek Ölçme Değerlendirme Etkinlikleri
QUİZ

Sözlü sınav

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi : Matematiksel işlemler

BÖLÜM IV

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar:
Plan düz anlatım,soru-cevap ve anladığını kağıda dökme(Quiz) ile işlenip deneyle desteklenecektir.

Ders Öğretmeni
Vahap YILDIZ