kripton
Sun 24 February 2008, 02:45 pm GMT +0200
DERS PLANI
Dersin Adı : KİMYA
Ünitenin Adı : KİMYASAL BAĞLAR
Konu : Kovalent katılar ve ağ örgüsüVan der-Waals bağları
Dipol - Dipol etkileşmeleri Hidrojen bağı , Bağlarla ilgli soru çözme
Sınıf : 11-A,B
Süre : 6 Ders saati
Tarih :
BÖLÜM II
Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü:
Güvenlik Önlemleri (Varsa):
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri:
Anlatım, tümevarım, tümden gelim, analiz, örnekleme, tartışma, soru cevap, gösteri
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça=Öğretmen--Öğrenci:
MEB Kimya 3
ÖSS Kimya Konu Anlatım ve soru bankası kitapları
Vitamin CD sunumları
Öğrenci Kazanımları / Hedef Ve Davranışları:
Hedef 1 :Katı ve sıvı maddelerdeki bağları kavrayabilme
Davranışlar:
1.Kovelent bağın oluşturduğu ağ örgüsünü örneklerle açıklama.
2.Moleküller arasındaki Van der Waals bağlarını örneklerle açıklama.
3.Moleküller arasındaki Dipol-Dipol bağlarını örneklerle açıklama
4.Hidrojen bağını açıklama.
Hedef 2: Kimyasal bağlarla ilgili bilgileri uygulayabilme.
Davranışlar:
1.Atom numarası verilen elementin yapacağı bağ sayısını tahmin etme.
2.Atom numarası verilen elementin yapacağı bağın türünü tahmin etme.
3.Molekül formülü verilen bir bileşiğin molekül biçimini açıklama.
4. Molekül formülü verilen bir bileşiğin molekülünün polarlık/Apolarlığını belirtme.
5.Formülleri verilen çeşitli katı ve sıvılardaki moleküller arası bağları belirtme.
Öğretme Öğrenme Etkinlikleri:
Sözel-Dilsel
Yazdırarak, sorarak, yorum yaptırarak, tekrar yaptırarak öğretme
Doğacı
Eğitim CD’leri kullanarak Bileşikler arasıdaki bağ oluşumunun incelenmesi
Sosyal-Kişiler Arası
Karşılıklı gruplar oluşturarak anlattırma, soru sorma, yarışma
Mantıksal Matematiksel
Sayıları kullanma, kavramlar arası ilişkiler kurma, benzetme, sonuca bağlama
Bireysel-öze dönük
Bireyin ruh haline, niyetine, güçlü ve zayıf duygularına göre anlatım
Görsel-Uzaysal
Renkli resimler göstererek anlatma, resim çizdirme
Müziksel-Ritmik
Şiirsel anlatım, ses tonunu değiştirmek. Fon müziği kullanmak
Bedensel-Duyusal
Yüz mimiklerini, bütün beden dilini kullanmak
ÖZET: Konunun özeti ektedir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme:
Bireysel Öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme
Konularla ilgili sürekli sözlü notuna yönelik soru-cevap
Grupla Öğrenme Etkinliklerine Yönelik Ölçme Değerlendirme
Deneylerle ilgili soru-cevap
Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrenciler ve İleri Düzeyde Öğrenme
Hızında Olan Öğrenciler İçin Ek Ölçme Değerlendirme Etkinlikleri
QUİZ
Sözlü sınav
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi : Matematiksel işlemler
BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar:
Plan düz anlatım,soru-cevap ve anladığını kağıda dökme(Quiz) ile işlenip deneyle desteklenecektir.
Ders Öğretmeni
Vahap YILDIZ
Dersin Adı : KİMYA
Ünitenin Adı : KİMYASAL BAĞLAR
Konu : Kovalent katılar ve ağ örgüsüVan der-Waals bağları
Dipol - Dipol etkileşmeleri Hidrojen bağı , Bağlarla ilgli soru çözme
Sınıf : 11-A,B
Süre : 6 Ders saati
Tarih :
BÖLÜM II
Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü:
Güvenlik Önlemleri (Varsa):
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri:
Anlatım, tümevarım, tümden gelim, analiz, örnekleme, tartışma, soru cevap, gösteri
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça=Öğretmen--Öğrenci:
MEB Kimya 3
ÖSS Kimya Konu Anlatım ve soru bankası kitapları
Vitamin CD sunumları
Öğrenci Kazanımları / Hedef Ve Davranışları:
Hedef 1 :Katı ve sıvı maddelerdeki bağları kavrayabilme
Davranışlar:
1.Kovelent bağın oluşturduğu ağ örgüsünü örneklerle açıklama.
2.Moleküller arasındaki Van der Waals bağlarını örneklerle açıklama.
3.Moleküller arasındaki Dipol-Dipol bağlarını örneklerle açıklama
4.Hidrojen bağını açıklama.
Hedef 2: Kimyasal bağlarla ilgili bilgileri uygulayabilme.
Davranışlar:
1.Atom numarası verilen elementin yapacağı bağ sayısını tahmin etme.
2.Atom numarası verilen elementin yapacağı bağın türünü tahmin etme.
3.Molekül formülü verilen bir bileşiğin molekül biçimini açıklama.
4. Molekül formülü verilen bir bileşiğin molekülünün polarlık/Apolarlığını belirtme.
5.Formülleri verilen çeşitli katı ve sıvılardaki moleküller arası bağları belirtme.
Öğretme Öğrenme Etkinlikleri:
Sözel-Dilsel
Yazdırarak, sorarak, yorum yaptırarak, tekrar yaptırarak öğretme
Doğacı
Eğitim CD’leri kullanarak Bileşikler arasıdaki bağ oluşumunun incelenmesi
Sosyal-Kişiler Arası
Karşılıklı gruplar oluşturarak anlattırma, soru sorma, yarışma
Mantıksal Matematiksel
Sayıları kullanma, kavramlar arası ilişkiler kurma, benzetme, sonuca bağlama
Bireysel-öze dönük
Bireyin ruh haline, niyetine, güçlü ve zayıf duygularına göre anlatım
Görsel-Uzaysal
Renkli resimler göstererek anlatma, resim çizdirme
Müziksel-Ritmik
Şiirsel anlatım, ses tonunu değiştirmek. Fon müziği kullanmak
Bedensel-Duyusal
Yüz mimiklerini, bütün beden dilini kullanmak
ÖZET: Konunun özeti ektedir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme:
Bireysel Öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme
Konularla ilgili sürekli sözlü notuna yönelik soru-cevap
Grupla Öğrenme Etkinliklerine Yönelik Ölçme Değerlendirme
Deneylerle ilgili soru-cevap
Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrenciler ve İleri Düzeyde Öğrenme
Hızında Olan Öğrenciler İçin Ek Ölçme Değerlendirme Etkinlikleri
QUİZ
Sözlü sınav
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi : Matematiksel işlemler
BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar:
Plan düz anlatım,soru-cevap ve anladığını kağıda dökme(Quiz) ile işlenip deneyle desteklenecektir.
Ders Öğretmeni
Vahap YILDIZ