kripton
Sun 24 February 2008, 02:56 pm GMT +0200
DERS PLANI
Dersin Adı : KİMYA
Ünitenin Adı : KARBOKSİLLİ ASİTLER
Konu : Genel yapıları ve adlandırılmaları Genel eldeleri , Genel özellikleri
Asetik asit, Formik asitDiğer önemli organik asitler
Sınıf : 11-A,B
Süre : 6 Ders saati
Tarih :
BÖLÜM II
Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü:
Güvenlik Önlemleri (Varsa):
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri:
Anlatım, tümevarım, tümden gelim, analiz, örnekleme, tartışma, soru cevap, gösteri
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça=Öğretmen--Öğrenci:
MEB Kimya 3
ÖSS Kimya Konu Anlatım ve soru bankası kitapları
Vitamin CD sunumları
Öğrenci Kazanımları / Hedef Ve Davranışları:
Hedef: Karboksilli asitlerin yapısı ve özelliklerini kavrayabilme
Davranışlar:
1.Karboksilli asitlerin fonksiyonel grubunu yazma
2.Karboksilli asitlerin sınıflandırılmasını yazma
3.Karboksilli asitlerin adlandırılmasına örnekler verme.
4.Karboksilli asitlerin elde edilme yöntemlerini denklemlerle açıklama.
5.Karboksilli asitlerin fiziksel özelliklerini örneklerle açıklama.
6.Karboksilli asitlerin kimyasal özelliklerini örneklerle açıklama
7.Karboksilli asitlerin endüstride kullanım alanlarını örneklerle açıklama.
8.Asetik asit,Formik asiti eldesi ve özelliklerini açıklama.
Öğretme Öğrenme Etkinlikleri:
Sözel-Dilsel
Yazdırarak, sorarak, yorum yaptırarak, tekrar yaptırarak öğretme
Doğacı
Deney yaptırarak,Bir karboksilli asit olan formik asidin incelenmesi
Sosyal-Kişiler Arası
Karşılıklı gruplar oluşturarak anlattırma, soru sorma, yarışma
Mantıksal Matematiksel
Sayıları kullanma, kavramlar arası ilişkiler kurma, benzetme, sonuca bağlama
Bireysel-öze dönük
Bireyin ruh haline, niyetine, güçlü ve zayıf duygularına göre anlatım
Görsel-Uzaysal
Renkli resimler göstererek anlatma, resim çizdirme
Müziksel-Ritmik
Şiirsel anlatım, ses tonunu değiştirmek. Fon müziği kullanmak
Bedensel-Duyusal
Yüz mimiklerini, bütün beden dilini kullanmak
ÖZET: Konunun özeti ektedir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme:
Bireysel Öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme
Konularla ilgili sürekli sözlü notuna yönelik soru-cevap
Grupla Öğrenme Etkinliklerine Yönelik Ölçme Değerlendirme
Deneylerle ilgili soru-cevap
Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrenciler ve İleri Düzeyde Öğrenme
Hızında Olan Öğrenciler İçin Ek Ölçme Değerlendirme Etkinlikleri
QUİZ
Sözlü sınav
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi : Matematiksel işlemler
BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar:
Plan düz anlatım,soru-cevap ve anladığını kağıda dökme(Quiz) ile işlenip deneyle desteklenecektir.
Ders Öğretmeni
Vahap YILDIZ
Dersin Adı : KİMYA
Ünitenin Adı : KARBOKSİLLİ ASİTLER
Konu : Genel yapıları ve adlandırılmaları Genel eldeleri , Genel özellikleri
Asetik asit, Formik asitDiğer önemli organik asitler
Sınıf : 11-A,B
Süre : 6 Ders saati
Tarih :
BÖLÜM II
Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü:
Güvenlik Önlemleri (Varsa):
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri:
Anlatım, tümevarım, tümden gelim, analiz, örnekleme, tartışma, soru cevap, gösteri
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça=Öğretmen--Öğrenci:
MEB Kimya 3
ÖSS Kimya Konu Anlatım ve soru bankası kitapları
Vitamin CD sunumları
Öğrenci Kazanımları / Hedef Ve Davranışları:
Hedef: Karboksilli asitlerin yapısı ve özelliklerini kavrayabilme
Davranışlar:
1.Karboksilli asitlerin fonksiyonel grubunu yazma
2.Karboksilli asitlerin sınıflandırılmasını yazma
3.Karboksilli asitlerin adlandırılmasına örnekler verme.
4.Karboksilli asitlerin elde edilme yöntemlerini denklemlerle açıklama.
5.Karboksilli asitlerin fiziksel özelliklerini örneklerle açıklama.
6.Karboksilli asitlerin kimyasal özelliklerini örneklerle açıklama
7.Karboksilli asitlerin endüstride kullanım alanlarını örneklerle açıklama.
8.Asetik asit,Formik asiti eldesi ve özelliklerini açıklama.
Öğretme Öğrenme Etkinlikleri:
Sözel-Dilsel
Yazdırarak, sorarak, yorum yaptırarak, tekrar yaptırarak öğretme
Doğacı
Deney yaptırarak,Bir karboksilli asit olan formik asidin incelenmesi
Sosyal-Kişiler Arası
Karşılıklı gruplar oluşturarak anlattırma, soru sorma, yarışma
Mantıksal Matematiksel
Sayıları kullanma, kavramlar arası ilişkiler kurma, benzetme, sonuca bağlama
Bireysel-öze dönük
Bireyin ruh haline, niyetine, güçlü ve zayıf duygularına göre anlatım
Görsel-Uzaysal
Renkli resimler göstererek anlatma, resim çizdirme
Müziksel-Ritmik
Şiirsel anlatım, ses tonunu değiştirmek. Fon müziği kullanmak
Bedensel-Duyusal
Yüz mimiklerini, bütün beden dilini kullanmak
ÖZET: Konunun özeti ektedir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme:
Bireysel Öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme
Konularla ilgili sürekli sözlü notuna yönelik soru-cevap
Grupla Öğrenme Etkinliklerine Yönelik Ölçme Değerlendirme
Deneylerle ilgili soru-cevap
Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrenciler ve İleri Düzeyde Öğrenme
Hızında Olan Öğrenciler İçin Ek Ölçme Değerlendirme Etkinlikleri
QUİZ
Sözlü sınav
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi : Matematiksel işlemler
BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar:
Plan düz anlatım,soru-cevap ve anladığını kağıda dökme(Quiz) ile işlenip deneyle desteklenecektir.
Ders Öğretmeni
Vahap YILDIZ