Adsense kodları


Çözünürlük Dengesi - 2

Smf Seo Versiyon Kimyasarayi.com Forum, -- Seo entegre sistem.

Seo Arşiv Designed Smf Team
Array
kripton
Sun 24 February 2008, 02:16 pm GMT +0200
DERS PLANI

Dersin Adı : KİMYA
Ünitenin Adı : ÇÖZÜNÜRLÜKDENGESİ
Konu : Ortak iyon etkisi,Yabancı madde etkisi
         Çözelti oluşumu ve Çözünürlük tipleri,Seçimli çöktürme
Sınıf : 10-A,B,E
Süre : 3 Ders saati
Tarih :

BÖLÜM II

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü:
Kç: Çözünürlük denge sabiti , [ ] : Derişim

Güvenlik Önlemleri (Varsa):

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri:
Anlatım, tümevarım, tümden gelim, analiz, örnekleme, tartışma, soru cevap, gösteri

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça=Öğretmen--Öğrenci:
Oran Kimya 2
Zambak Kimya-2 soru bankası
Vitamin CD sunumları

Öğrenci Kazanımları / Hedef Ve Davranışları:
Hedef 1:Çözelti oluşumu ve çözelti tiplerini kavrayabilme
Davranışlar:
1.Çökelme şartlarının gerçekleşip gerçekleşmediğini sorular üzerinde tedkik etme
2.Çökelme gerçekleşen tepkimeler içeren soruların çözülmesi
Hedef 2: Çözünürlük tiplerinin kavratılması
Davranışlar:
1.Çözünürlük çarpımı yardımı ile çözünürlüğün hesaplanması
2.XY gibi iki iyonlu bileşiklerde çözünürlük hesaplanması
3.X2Y veya XY2 gibi üçlü iyon içeren tuzlarda çözünürlük hesaplanması
Hedef 3:Seçimli çöktürme ile ilgili bilgileri hesaplamalarla uygulayabilme
Davranışlar:
1.Seçimli çöktürmenin açıklanıp yazılması
2.Az çözünen birden fazla tuzun aynı çözelti içerisinde çökmesi durumunda yapılacak işlem sırasının anlatılıp yazılması
3.Seçimli çöktürme ile ilgili soru çözümünün yapılması

Öğretme Öğrenme Etkinlikleri:

Sözel-Dilsel
Yazdırarak, sorarak, yorum yaptırarak, tekrar yaptırarak öğretme

Doğacı
Deney yaptırarak, Farklı maddelerin çözünürlüklerini araştırmak

Sosyal-Kişiler Arası
Karşılıklı gruplar oluşturarak anlattırma, soru sorma, yarışma

Mantıksal Matematiksel
Sayıları kullanma, kavramlar arası ilişkiler kurma, benzetme, sonuca bağlama

Bireysel-öze dönük
Bireyin ruh haline, niyetine, güçlü ve zayıf duygularına göre anlatım

Görsel-Uzaysal
Renkli resimler göstererek anlatma, resim çizdirme

Müziksel-Ritmik
Şiirsel anlatım, ses tonunu değiştirmek. Fon müziği kullanmak

Bedensel-Duyusal
Yüz mimiklerini, bütün beden dilini kullanmak

ÖZET: Konunun özeti ektedir.

BÖLÜM III

Ölçme Değerlendirme:

Bireysel Öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme
Konularla ilgili sürekli sözlü notuna yönelik soru-cevap
Grupla Öğrenme Etkinliklerine Yönelik Ölçme Değerlendirme
Deneylerle ilgili soru-cevap
Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrenciler ve İleri Düzeyde Öğrenme
Hızında Olan Öğrenciler İçin Ek Ölçme Değerlendirme Etkinlikleri
QUİZ

Sözlü sınav

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi : Matematiksel işlemler

BÖLÜM IV

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar:
Plan düz anlatım,soru-cevap ve anladığını kağıda dökme(Quiz) ile işlenip deneyle desteklenecektir.

Ders Öğretmeni
Vahap YILDIZ