Adsense kodları


Çözeltiler - 3

Smf Seo Versiyon Kimyasarayi.com Forum, -- Seo entegre sistem.

Seo Arşiv Designed Smf Team
Array
kripton
Sun 24 February 2008, 02:21 pm GMT +0200
DERS PLANI

Dersin Adı : KİMYA
Ünitenin Adı : ÇÖZELTİLER
Konu : Molar Derişim ,Molal Derişim
          Normal DerişimÇözeltilerin bileşenlerine ayrılması
          Maddenin Elektriksel Tabiatı ve İyon denklemleri
Sınıf : 10-A,B,E
Süre : 6 Ders saati
Tarih :

BÜLÜM II

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü:
M: Molarite , n:Mol sayısı, V: Hacim N: Normalite , m:Molalite, : Eşdeğer gram sayısı

Güvenlik Önlemleri (Varsa):

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri:
Anlatım, tümevarım, tümden gelim, analiz, örnekleme, tartışma, soru cevap, gösteri

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça=Öğretmen--Öğrenci:
Oran Kimya 2
Zambak Kimya-2 soru bankası
Vitamin CD sunumları

Öğrenci Kazanımları / Hedef Ve Davranışları:
Hedef 1: Hedef 1: Çözeltilerde molarite ve molalite hesaplamasını kavrayabilme
Davranışlar:
1. Çözelti karışımlarında molar derişim açıklama.
2. Molalitenin tanımın verme.
3. Bir çözeltini molalitesinin nasıl hesaplanacağının formülle gösterme.
4.Kaynama noktası yükselmesi ve donma noktası alçalmasına molalitenin etkisini gösterme.
Hedef 2:Çözelti özelliklerine göre bileşenlerine ayrılabilecek deney düzenleyebilme
Hedef 3: Maddenin elektriksel yapısı ve iyon denklemlerini kavrayabilme
Davranışlar:
1. Katı,sıvı ve gaz çözeltileri bileşenlerine ayırabilecek en uygun yöntemi seçme.
2. Bileşenlerin ayırd edici özelliklerinden yararlanarak katı ,sıvı ve gaz çözeltileri bileşenlerine ayırma.
3. Maddenin elektriksel yapısını açıklama.
4. İyonik bileşiklerin suda çözünme olayını denklemle açıklama.
5. Molekül yapılı bileşiklerin suda çözünme olayını açıklama.
6. İyonik yapılı bileşiklerle, molekül yapılı bileşiklerin sudaki çözünmeleri arasındaki farkı açıklama.
7.İki çözelti karıştırıldığında oluşabilecek çökeleği tahmin etme.

Öğretme Öğrenme Etkinlikleri:

Sözel-Dilsel
Yazdırarak, sorarak, yorum yaptırarak, tekrar yaptırarak öğretme

Doğacı
Deney yaptırarak, Farklı derişimli çözelti hazırlama

Sosyal-Kişiler Arası
Karşılıklı gruplar oluşturarak anlattırma, soru sorma, yarışma

Mantıksal Matematiksel
Sayıları kullanma, kavramlar arası ilişkiler kurma, benzetme, sonuca bağlama

Bireysel-öze dönük
Bireyin ruh haline, niyetine, güçlü ve zayıf duygularına göre anlatım

Görsel-Uzaysal
Renkli resimler göstererek anlatma, resim çizdirme

Müziksel-Ritmik
Şiirsel anlatım, ses tonunu değiştirmek. Fon müziği kullanmak

Bedensel-Duyusal
Yüz mimiklerini, bütün beden dilini kullanmak
ÖZET: Konunun özeti ektedir.

BÖLÜM III

Ölçme Değerlendirme:

Bireysel Öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme
Konularla ilgili sürekli sözlü notuna yönelik soru-cevap
Grupla Öğrenme Etkinliklerine Yönelik Ölçme Değerlendirme
Deneylerle ilgili soru-cevap
Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrenciler ve İleri Düzeyde Öğrenme
Hızında Olan Öğrenciler İçin Ek Ölçme Değerlendirme Etkinlikleri
QUİZ

Sözlü sınav

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi : Matematiksel işlemler

BÖLÜM IV

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar:
Plan düz anlatım,soru-cevap ve anladığını kağıda dökme(Quiz) ile işlenip deneyle desteklenecektir.

Ders Öğretmeni
Vahap YILDIZ